Subscribe by email

Thursday, May 04, 2017

UPDATE: 2017 All WNY Music Awards nominees (so far)

All WNY News     Thursday, May 04, 2017    



BY SCOTT LEFFLER
scott.leffler@allwnynews.com


BUFFALO -- Just a third of the way into the nomination process for the 2017 All WNY Music Awards, local music fans have nominated over 1,000 bands, artists, businesses and organizations in 63 categories designed to highlight the best Western New York has to offer in music. 

In all, 40 days have passed since All WNY News & Radio -- in conjunction with FTMP Events -- opened nominations for the 8th annual awards. There are 89 days remaining in nominations (until Aug. 1) before voting begins on Aug. 15. 

For more information on this year's awards, CLICK HERETo nominate, CLICK HERE.

The 2017 All WNY Music Awards are sponsored by Bad Penny Chop Shop. Other sponsorships are available. 

The nominees so far are: 


Album / EP of the Year
Inherent Vice - Peaks and Valleys
Third Realm - The Suffering Angel
Mindy Davey- "Humanity"
Miller and the other Sinners
Tetelestai/ Out of this Alive
JIM CREAN INSATIABLE
Middlesong/Directions


Song of the Year
Mindy Davey- "Peace"
Mike Zogaria - Buffalo Winter
Pushing Through (Big Sauce)
Chris Maloney / Time Of The Season / chrismaloney.biz
JIM CREAN CANT FIND MY WAY
Tetelestai / Awake O Sleeper www.tetelestaiband.com
Middlesong/See This Through
Ally Rose Marella Take Me With You
Radio 9 US/Fly on the Wall


Best Lyrics In A Song
Mindy Davey-"Peace"
Mike Zogaria - Right Now (Song for Dad)
Pushing Through (BigSauce)
Chris Maloney / Time Of The Season /chrismaloney.biz
JIM CREAN SHUT YOUR MOUTH
Tetelestai / Awake O Sleeper www.tetelestaiband.com
Middlesong/Rain to Sun


Best Composition Of A Song
Chris Maloney / Time Of The Season /chrismaloney.biz
JIM CREAN INSATIABLE
Middlesong/Directions in D Minor (Make Sure that you Learn)
Templeton Karate (Tge Other BNd)


Best Rendition Of A Cover Song
10 deleware kryponite
Chris maloney / Hallejulia / chrismaloney.biz
HAIR NATION DREAM ON
Iron Fist/Killed By Death
Jump/Nerds Gone Wild
Nerds Gone wild   Jump
Strictly Hip "Fiddlers Green"
WheelSmith/California Dreamin


Best New Band/Artist
Grungebox 90
https://www.facebook.com/KevinMikulaSolo/
Inherent Vice
Iron Fist
Middlesong
Mindy Davey
Parking Lot Tuna
Playing With Monsters
Spacelord
Tetelestai
The Great North
The Toy Box Brigade
Tiny Music
Grub
Unite The People
Anchor
Allegiant
Passing Time
The Black Hats
Stevil
A Farewell Story
Creating A Sinner
A&L
Shadow Siren
Dope City Kids


Best Rock Band
Big Sauce Trio
Breaker Box
Derek Mediak Band
Funktional flow
HAIR NATION
High Horse
Highway Lines
Inherent Vice
Iron Fist
Kiss This
Mike Zogaria Band
Optic Oppression
Parking Lot Tuna
Resurection
Route 66
Steelhorse
Tetelestai
The Release
The Second String
To the Bars
We 3 Kings
WheelSmith/www.facebook.com/WheelSmithMusic
widow maker
Lily Among Thorns
Anchor
Exham Priory
Ritual Walk
Ironsoul
Breath Of The Valkyrie
The Rifts
The Black Hats
Soldiers For Higher
The Freeeek
The Scarecrow Show
Scathed
Super Killer Robots
Bighorn Sheep
Unrest Within
Ovtlier
Grace Of Faults
Mojo Stone
Stone Priest
Altered Angels
The Rangeclips
Tugboat
The Cage Kings
Average At Best
Seven Faces
Super Tugger
Shattered Glass
Handsome Jack
Pollock
Governess
Klear
Orius
Surrende Reality
BlueShift
Lost Elysium
Nine Layers Deep


Best Punk Band
Bstreet
MCO
Wyatt Coin
Exham Priory
ARCADIA
The Same Sun
THIS
The Hovelists
Crooked Gener8ion
The Surfin Cadavers
Beats Of Rage
Dredneks
Wyatt Coin
Crippled Mess
Virus X
Anal Pudding
The Rabies
The Irving Klaws
Murder City Outlaws
Johnny Revolting
Radical Operations
Wreckages
Pissing Match
One Way Terror
Rebel Scum
Rotten UK
Onpoint
The Barksdales
The Clockers
Cardboard Homestead
Old Ghosts
On The Cinder


Best Metal Band
Dirty Vernon
HAIR NATION
Iron Fist
Last Reign
Radio 9 US
Resurection
Tetelestai
The last Reign
The Taken
Of Night & Light
The Cage Kings
Gods Creatures
Unborn Society
Fall Of Icarus
Skinbound
The Impurity
As Summer Dies
The Long Cold Dark
Final Decline
Sons Of Ghidorah
Short Attention Span Theater
I'm From The Government & I'm Here To Help
Under The Black
Goblin Hovel
The Crypt
Circus Grenade


Best Post-Hardcore/Metalcore Band
Diceros
Beneath Me
Allegiant
A Rose Among Ashes
Deadbeat
Inertia
L O W L I F E
Raise The Tides
Habits
Restless Nights
Aphasia
Something Better
Sleepers
Scenery With Solace
Coma State
Into The Harbor
Life Barrier
Kings & Kingdoms
A Story Inspired
Amputecht
Bungler


Best Hardcore/Death Metal Band
Dirty Vernon
The Last Reign
Urðarbrunnr
Prepare For The Mindscan
Hubris
Nethergrave
Disrepair
Hellcannon
Longest War
Enthauptung
Darkapathy
Sulaco
Juggernaut
Order Of The Dead
Cain
Grain Assault
Liber Ivonis
Ferus Din
Gutted Alive
Anthropic
Nokturnal Hellstorm
Sertraline


Best Jam/Groove Band
Aqueous
Funktional Flow
Gavin Petrie Band
Spacelord
The Gavin Petrie Band
Stationwagon
Funk Theory
Magic Honey
Lower Town Trio
Blue Lazer
Space Junk
Electric Watermelon
Aqueous
Second Trip


Best Indie/Alternative Band
Chris Squier Band
Inherent Vice
Nuke Fun
Skyepilot
Urban Reverie
THIS
Tines
Wacko Fest
Pointless Pursuit
The NIGH
Parade Chic
Intent To Sell
Tomoroux
Half Animal
The Spin Wires
Chester Copperpot
The Waves
The Rifts
Child Of Folly
The Feast
Noah Gokey
The Orange Friction
Echota
Del Paxton
The Otherme
HauntedGypsy
Crooked Gener8ion
The Surfin Cadavers
The Slumpups
The Moving Image
Conference Of The Strange
The Freshwater Four
Tiger The Lion
Winski
The Leones
Major Arcana
Petal Books
Magic Honey
Humble State
Volstead Pearls
Marquee Grand
Machine Gun English
Sleepfirst
White Shade
Pawner
Made Violent
Irregardless
Feverbox
Unwelcome Guests
Del Paxton
Hundred Plus Club
Head North
Stress Dolls
Tough Old Bird
Humble Braggers
Cooler
Aircraft
Witty Tarbox
First Ward
The Bloodthirsty Vegans
Orations
Poindexter
Like A Panther


Best Ska Band
13 toes down
The Toy Box Brigade
Complainer.
The Abruptors


Best Pop-Punk/Pop-Rock Band
Made violent
The Second String
WheelSmith
Kill The Clock
Rescue Dawn
Debt To Nature
Younger Then
Into The Wake
Avidd The Band
Billy Draws Two
Nuke Fun
The Search & Find
One Less Today
So Far So Good
The Second String
Arrow Trail
So Last Year
Modern Gentlemen
Denim Playground
The Traditional


Best Contemporary Pop Band
Steve Balesteri vand
Stationwagon
Mike Zogaria Band
Erica Wolfling
Mom Said No
Frech Quarter Hounds
The Lady, Or The Tiger?
The Good Neighbors
Remotely
A&L
Dirty Smile
The Odds Are
The Gentleman's Quarrel
Redwood Trio
The Red Letter Kings
The Alison Pipitone Band
The Love Parade


Best Electronic Band/Act
MotMind
The Great North
Third Realm
Digital Afterlife
Garda
Komrads
The Finality Complex
Lockedown
The Industry Of Life Divine
Uncertain
FutureAngel
Soul Reactor


Best Hip-Hop/Rap Performer/Group
lumberjackmatt
MotMind
The MD
Skillie Vanillie
Grenzy
Dimas
Lawrence PM
Ya Boy Twan
Spadeo Nation
Leeky Benz
King Dame
We Stole The Show
Captain Dinero
Kobi Johann
Big Tim Kellams
TBooze
Dylan Toole
Mark Lee
Goldy Brinkman
Ty & Ledd
Hydro Studios
D Kai
Holiday Twins
Bluud Brothers
Headshotz
Chase Dank
King Long Locks
Fresh
Towny
Yarzilla
East Coast Royalty Ent
Way Of Life
Da Villy Kids
Fusion
LoverBoi
Polaris
Mayja
Chill Ali
Pacii
Kelly Valuchi
Nova Red
DeeZ
King Jester
LumberjackMatt
Conscious
Nemesis Poe
Eastside Money Gang
BrownieBabyy
BiGG RiCH
AJ Jordan
Ray Williams
J Na$ty
Jim Burke
Concrete Gang
The States
BSTEZ
Parliament City
Vocero Omar
No Ceilings Entertainment
Ponzo Houdini
Rizzo
Xantana
Aye'King
T.W.I.N.
Shanta Fanta
Conscious
Don Scuzz
The J.N.C.
Evident Truth
Kourt Jester
Little Cake
Rap And Destroy
Rodagues
Frigid Giant
Koolie High
Chuckie Campbell
Shuteyes
Mad Dukez


Best DJ
DJ Bob in the box (Rockstarz)
Mike Setlock
Phat louue
The Great North
DJ NiTELiTE
Angry Eyez
Nate Mannix
Bando
Esdee
Chucks
Skeletal Warhorse
OG Louise
BlackMask
Basha
Dub'l Forte
Twist
Lurk3r
Stacks
Kai
Hal
Tommy Trillfiger
The Verdict
Bartyfive
Rezi
Scafetta
Potent J
Gentleman cane
Yung Morty
Beretta
Notixx
Fe'Netiks
Effex
Kahncept
Risen
Vile Tones
Turnstyle
Bone Loc
Enok
Unknown Artist
Yedo
Losseleaf
Ask Nice
Bones Jones
Beta
Allday
Tokyo Knuckles
Fifth Column
Sita
Festy Callin'
M45
Myke Maz
ViceVersa
Zealous
Stay Bent
J.Garofalo
SITA!
Lustea
Delux
Buffalo Joe
Twist
Marssick
Dixon Sider (aka Sunglasses Mike)
Pulsejunkie
Qwelis
Dj Kai


Best Country Band/Act
2 Left Boots
90 west
AJ tetzlaff
Blood Money
Flatland Fire
https://www.facebook.com/KevinMikulaSolo/
United States
West of the Mark
90 West
Eric Van Houten
The Heritage
Everett Lee & Underground Stampede


Best Folk Band/Act
PA LIne
Shawn Duchscherer & The Other Band
The Other band w Shawn Dusherer
Noah Gokey
DonnieO
Porcelain Train
Folkfaces
Reggie Childs
Birdie Cree
A Will And Away
Davey O
Rear View Ramblers
The Observers
The Steam Donkeys
Chris Squier Band
Harvey Brice & The Unbroken


Best 90's/Modern Cover Band
10 deleware
Eat at Dobies
Grungebox 90
Nerds Gone Wild
Parking Lot Tuna
Primary Alternative
Tiny Music
Girl Jeans
Midnight Fire
Hell Raiser


Best Acoustic Act/Band
Chris Maloney
Dan Laboski
Garrett Shea
https://www.facebook.com/KevinMikulaSolo/
Jess & Ed
Lazarus
Mike Zogaria Duo
Mindy Davey
Only humen
The Other Band w Shawn Ducherer
Tommy Bender
Passing Time
To Gain Clarity
Green Schwinn
Ensemble Solitare
DonnieO
Danielle & Joe
Lexxi Raine
Margot Kisiel
Yellow Sauce
Melissa Sauers
Nurse Joyful
Kelsey Law
Sleepyhouse
Garrett Shea
AJ
Darth Nader
Julian Burgio
Derek Gregoire
Bobby Angel


Best Poet / Spoken Word Group/Artist
Lazarus
Ten Thousand
Tim Mangione
Micheal Manning
Brandon Williamson
Bianca L. McGraw
Marek Parker
David Butler
Al Montgomery
Jonathan Herr
Seth Tyler Black
Jazz the Ripper
ETC.
Lissa
Blanche Harling
Skyler Jaye
Meg Specksgoor
Tom Dreitlein
Ten Thousand


Best Jazz Band/Act
chloroform
Critts Juke Joint
Gavin Petrie Band
Tyler Westcot & Dr. Jazz
Root Cellar
Greg Barresi
Jazzline
The “Lesionread” Jazz Fangazmo Band
Mark Filsinger Quintet
Adam Bronstein's Freehand Band
Donny Frauenhofer Trio
Susan Peters
Jacob Jay Quintet
Club Social
Saranaide
Carina & the Six-String Preacher
Anthony Re and the Flat Five
Einat Agmon
Lost Wax
Acid Cats
Cinnamon Jones
Indefinity Sextet
John Troy Organ Group
Elliot Scozzaro Quartet
Alex McArthur Quintet
Dark Matter Trio
What Would Mingus Do?
Jared Tinkham Trio
Mark Filsinger Eleventet
Marabella Band


Best Blues Band/Act
Big Sauce Trio
David Miller and the other sinners
Joni James
Tommy Z
Heavenly Chillbillies
JT Blues Band
Tommy Z
Black N Blues Band
Dan Harper & The Magic Show
Randle & The Late Nigh Scandals
Leon & The Forklifts


Best R&B Band / Artist
Mike Disanto
Robert "Freightrain" Parker
Whit Chocalte


Best Instrumental Band
Aqueous
Chloroform
Minor Racket
Squatch
Family FUNKtion and the Sitar Jams
Ish Kabibble
Lazlo Hollyfeld


Best Classic Rock Cover Band
10 deleware
22 Calibre
Big Dayce
Big Sauce Trio
Breakaway
Highway Lines
Mid life crisis
Route 66
Stealin
Steelhorse
The Dogghouse Band
The Release
TMG (Tony Mirabelli Group)
Widow Maker


Best Tribute Act
Iron Fist
Kiss This
Ozzmageddon
Parking Lot Tuna
Plemlem
Relics
The Dreaming Tree (Dave Matthews Band Tribute)
The Floyd Concept
Tiny Music
Unleash the Lion
Raining Blood (Slayer)
Iron Priest (Priest & Maiden)
Ozzmageddon (Ozzy Ozbourne)


Most Original Act
chloroform
Inherent Vice
JIM CREAN BAND
Mike Zogaria
Mindy Davey
Nerds Gone Wild
Spoonheavy
Wyatt Coin


Best Live Show (Stage Presence)
Aqueous
Breakaway
Cory Klowan Breakaway
Flipside
HAIR NATION
Nerds Gone Wild
Terry Fearby (Tiny Music)
Tetelestai
WheelSmith - www.facebook.com/WheelSmithMusic


Saddest to See Go
Breckenwood
Resurection
Stalking Jenna
Suckerpunch


Best Comeback
Billy Draws 2
Route 33
Shmaurice


Best Composer
Ally Rose Marella
Chris Maloney / chris Maloney
Dave Miller
Garrett Shea
JIM CREAN


Best Solo Act/Project
Dan Laboski
Doc LIcata
Ed Wyner - Facebook.com/edwynermusic
Garrett Shea
JIM CREAN
Mick Hayes
Mike Hund
Mike Zogaria
Mindy Davey
Shawn Duchscherer
Tim Britt


Best Guitarist
Brian Quinn/chloroform
Dave Camarda
Denny Soliday
Frank Nicastro / The Dreaming Tree
JAY SANCHEZ
Joey Lewis /funktional  flow
John Gibbon / Nerds Gone Wild
Johnny / 1980 Something
Mike Gantzer / Aqueous
Mike Hund
Mike Vealey
Mike Stachewicz
Nick Landers/ Inherent Vice
Richie Fountain
Rick Johnston - The Chicago Authority
Scott Kroczynski The Dogghouse Band
Shawn Duchscherer (big Sauce Trio, the other band, Gavin Petrie Band, solo)
Stephen Perry / Resurection


Best Guitar Duo
Andrew Perkins and Paul Mitro / Tetelestai www.tetelestaiband.com
JAY SANCHEZ & JIM CREAN
Mark Vaughn & Earl ( Stealin)
Mike Gantzer/David loss-aqueous
Richie Fountain/Gary pokrzyk
Shawn Duchscherer & Ray Barry
Tommy Bender/ Tony Mirabelli


Best Rhythm Section (Bass & Drums)
Andy & Jesse/chloroform
COLLEEN MASTROCOVO & CHRIS DALEY
Dan Reino & Joe Suplicki ( Mike Zogaria Band )
Jason Gardner & Josh Puit / Inherent Vice
Mike Duchscherer and Ian Kelley The Other Band
Miller and the other Sinners
Nerds
Ryan puckhaber


Best Bassist
Andy/chloroform
Ben Whelan/ Funktional Flow
Butch Kalson
CHRIS DALEY
Chris Skea/2 Left Boots
Dan Reino
Declan Miers
Dylan Hund
Jason Gardner/ Inherent Vice
Joe Cristofanilli/Radio 9 US
Joe Graham / Resurection
Marci Jonathan / Tetelestai www.tetelestaiband.com
Pat Roche / Parking Lot Tuna
Paul Yates
Shane Davis / Nerds Gone Wild
Tommy Herr - The Floyd Concept
Tom Nangione
Tony Laforte
Vaughan Perrott
William Folckemer


Best Drummer/Percussionist
Cameron Kukla
COLLEEN MASTROCOVO
Dan Metz/ Iron Priest
David Imola / Disco Duck
Doug Arber - The Floyd Concept
Eddy Tabone / Nerds Gone Wild
Frank Cristofanilli /Radio 9 US
Gary Biando
Jack Giangrosso / Parking Lot Tuna
Jake Klimchuck
Joe Suplicki
Josh Puit / Inherent Vice
Leo Gastle
Mike Duchscherer / The Other band
Nate Jonathan / Tetelestai www.tetelestaiband.com
Pat O'Hare/2 Left Boots
Ray Barclay
Rob Houk
Ron Rocco
Ryan Puckhaber / The Dreaming Tree


Best Lyricist
Adam Foster / Inherent Vice / Harrison and the Radiators
Bobby V The Dogghouse Band
Chris Maloney
Chris Squier
Ed Wyner/Nerds Gone Wild
Garrett Shea
JIM CREAN
Lumberjackmatt
Mick Hayes
Orlando Alvarado
Phill Pordo Nerds
Ronnie Shrock / Tetelestai www.tetelestaiband.com
Sarah Salisbury/WheelSmith - facebook.com/WheelSmithMusic.com
Thomas Krause


Best Original Male Pop/Indie Vocalist
Adam Foster / Inherent Vice / Harrison and the Radiators
Garrett Shea
JIM CREAN
Mike Zogaria


Best Original Male Rock/Metal Vocalist
Adam Foster / Inherent Vice / Harrison and the Radiators
Brian Plattet
Eric Budash- Diceros
Jim Candytree
JIM CREAN
Keith Zogaria
Kendall Cage / Optic Oppression
Orlando Alvarado / Resurection
Ronnie Shrock / Tetelestai www.tetelestaiband.com
Shawn Duchscherer
Terry Fearby / Tiny Music


Best Original Female Vocalist (Any Genre)
Ally Rose Marella
Casey Moyer / Disco Duck
Drea D'Nur
Grace Strumburg
Jaime Brawdy
Marybeth King
Patsy Silver
Sara Jane
Sharon Bailey/Blues


Best Cover / Tribute Vocalist (Any Genre)
Amy Svensson
Andy/Iron Fist
Chris pusateri / 10 deleware
Ed Schubauer
Ed Wyner (Nerds Gone Wild / Solo / Jess & Ed) - nerdsgonewildwny.com ,
HAIR NATION
https://www.facebook.com/KevinMikulaSolo/
Jeremy Hoyle
Johnny Cochrain / Parking Lot Tuna
Kevin Blakita
Michael Schill - Breakaway
Orlando Alvarado
Phill Pordo Nerds
Sarah Salisbury/WheelSmith
Scarlet begonias
Terry Fearby


Best Keyboard/Synth Player
Alejandro/chloroform
Eric Crittenden
Gavin Petrie
Matthew Lester / Funktional Flow
Michael DiGaetano - The Floyd Concept
Nick Schwarz/WheelSmith
Vid Cuddihy / Nerds Gone Wild


Best Instrumentalist (for instrument not already listed)
Adam Gregson/Sax
Amy Svensson The Grateful Dans
Barry Arbirgast The Other band
Shawn Duchscherer


Best Venue
Babeville
Buffalo Iron Works
Evening Star Concert Hall
Mohawk
Our Bar
ROCKIN BUFFALO
Rockstarz
The Cove
The Harmony House
The Sportsman
Tralf Music Hall
Transit Music Lounge
VENU


Best Open Mic
Alternative brews
Gypsy Parlor
Jimmy munt
Our Bar
Rockstarz


Best Music Festival
Buffalove
Gateway Harbor
Music Is Art
Night Lights
Rock and Roll Camp
Slyfest
Starfall


Best Promotion/Booking Company
BACK II BACK ENTERTAINMENT
Backstage Productions
ESI
FTMP Events
M&M
Onlyfrank
SE² Silent Disco
Starstruck Entertainment
The Entertainment Collective
www.InYourEarEvents.com


Best Promoter
Chris Ring (After Dark Entertainment)
Dave Buffamonti
Frank pusateri / onlyfrank


Greg Burt / FTMP
Josh holtzman
ROSS CATALANO
Sage Keber
SE² Silent Disco
Tim Walton
Tom McGill


Best Record Store
Record Theater


Best Record Label
Code Red Global
CREAN & NARO RECORDS


Best Studio/Recording Mixer
Fred Brtschen
GCR - Justin rose
Mike Hatalak
Old Bear Studio
Sonic farm
Watchmen Studios


Best Sound Guy/Business
Adventures in Sound
Dave Guilford
Greg Belcher - G&D Sound
Greg Rinker
Joe Tall
Ron Walker/ORKA Audio LLC/Nerds Gone Wild
Scott Nichols / Nichols Audio
Tony DeRosa


Best Recording Studio
GCR Audio
Mike Hatalak Productions
Old Bear Studio
Sonic Farm
Watchmen Studios


Best Music Equipment Shop
Cadence
GUITAR FACTORY
Matts Music


Best Place To Get Swag (Band Merch, T-Shirt Printing, Etc.)
Paul Roarda


Best Music Website/Publication
All WNY
Buffalo.Fm
Buffalo Nightlife
Nightlife
NYS music


Best Concert/Press Photographer
Bob Dunn
Bob Mussal
Carl Cederman
Chris Kasiliak (CK Photographic Systems)
Ken CZWORKA
Lee Hoffman
Marc Odien
Meredith Snow
Michael Mietlicki
Mike Mitlecki
Tom Sgroi


Best Independent Radio Show / Podcast
All WNY Radio
ThinkSoJoe Show / All WNY Radio


Most Dedicated Fan
Dancin Sue
Hannah M. Kadryna
Jen Snooters/Nerds Gone Wild
Layla Brock/Aqueous
Sue
Tetelestai
Tom Bauerle / Nerds Gone Wild
Tommy Need Nerds

2 comments :

© 2011-2014 All WNY News. Designed by Bloggertheme9. Powered By Blogger | Published By Blogger Templates .