Subscribe by email

2014 Winners

2014 All WNY Music Awards Winners by Category:

Best Acoustic Act/Band:
1.) Shawn Duchscherer & The Other Band
2.) Wolf
3.) Erin Sydney Welsh
All WNY Radio: Erin Sydney Welsh
Chelsea O. of Alt Buffalo: Savannah King

Best Solo Act/Project:
1.) Tom Bender
2.) Shawn Duchscherer
3.) Grace Stumberg
All WNY Radio: Casey Bolles
Chelsea O. of Alt Buffalo: Grace Stumberg
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Hussalonia

Best Acoustic Duo/Trio:
1.) Adam's Acoustic Project
2.) The Other Band
3.) Grace Stumberg & Mike Petrino
All WNY Radio: Clare Sweeney & Laith Al-Khalidi

Best New Band/Artist:
1.) Chuckie Campbell
2.) Carrie G And The Runaways
3.) Bob Fera & The Significant Others
All WNY Radio: I'm From The Government And I'm Here To Help
Cory Perla of ArtVoice: Like A Parrot
Mac McGuire of BuffaBlog: Radarada
Chelsea O. of Alt Buffalo: Zeis and The Muckrakers
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Newish Star

Best Jam/Groove Band:
1.) Whiskey Reverb
2.) Psychedelic Dragons
3.) Funktional Flow
All WNY Radio: Aqueous
Cory Perla of ArtVoice: Funktional Flow
Chelsea O. of Alt Buffalo: Funktional Flow

Best Punk Band:
1.) Murder City Outlaws
2.) Pentimento
3.) Lancer
All WNY Radio: Johnny Revolting
Cory Perla of ArtVoice: Mallwalkers
Mac McGuire of BuffaBlog: MallWalkers
Chelsea O. of Alt Buffalo: The Irving Klaws
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Hot Tip

Best Hardcore/Grindcore Band:
1.) Claymore
2.) Honest Sleep
3.) Pissing Match
All WNY Radio: Circus Grenade
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Malarchuk

Best Metalcore/Post-Hardcore/Djent Band:
1.) Contempt Creates A Killer
2.) My City, My Secret
3.) Diceros
All WNY Radio: Diceros

Best Death Metal Band:
1.) Siegewyrm
2.) Gutted Alive
3.) Grave Descent
All WNY Radio: Hellcannon

Best Metal Band:
1.) Skinbound
2.) 1980 Something
3.) Sic Sin
All WNY Radio: The Long Cold Dark

Best Rock Band:
1.) Vision Reset
2.) The Daydream Chronicles
3.) Nelson Starr & The Benjamins
All WNY Radio: Dirty Smile
Cory Perla of ArtVoice: The Albrights
Chelsea O. of Alt Buffalo: The Odd Times
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: The Naturalists

Best Indie/Alternative Band:
1.) The Gentleman's Quarrel
2.) Wacko Fest
3.) Like A Parrot
All WNY Radio: Aircraft
Cory Perla of ArtVoice: I Was The Scarecrow
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: A Hotel Nourishing

Best Ska Band:
1.) B-Side Basterds
2.) Those Idiots
3.) Wild Card
All WNY Radio: Wild Card

Best Pop-Punk/Pop-Rock Band:
1.) Billy Draws Two
2.) The Hypnic Jerks
3.) Worse Than Yesterday
All WNY Radio: Worse Than Yesterday
Chelsea O. of Alt Buffalo: The Hypnic Jerks

Best Contemporary Pop Band:
1.) The Hypnic Jerks
2.) No Vacancy
3.) Avidd
All WNY Radio: The Tins
Chelsea O. of Alt Buffalo: Albert The Fish

Best Electronic Band:
1.) Digital Afterlife
2.) Third Realm
3.) Space Junk
All WNY Radio: Dotsun Moon
Cory Perla of ArtVoice: Art Lakewood/Painbodies
Mac McGuire of BuffaBlog: Smart House
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Lesionread

Best Hip Hop/Rap Act:
1.) Chuckie Campbell
2.) Bigg Rich
3.) Apneah
All WNY Radio: Jack Toft
Chelsea O. of Alt Buffalo: RADA RADA

Best Country Band/Act:
1.) The Hootn'anges
2.) 90 West
3.) JB Aaron
All WNY Radio: The Skiffle Minstrels
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Soul Butchers

Best Folk Band/Act:
1.) Folkfaces
2.) Crows & Jays
3.) Timbre Land Whiskey Band
All WNY Radio: Folkfaces
Cory Perla of ArtVoice: Pine Fever
Chelsea O. of Alt Buffalo: The Observers
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Alex Berkley

Best Jazz Band/Act:
1.) Ladies First Jazz
2.) Fredtown Stompers
3.) Buffalo Hot Jazz Revival
All WNY Radio: Adam Bronstein's TRIOD
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: B.A.M. Trio

Best Blues Band:
1.) Tommy Z
2.) Chicago Blues Connection
3.) The Black & Blues Band
All WNY Radio: Electric Church
Chelsea O. of Alt Buffalo: Randle & The Late-Night Scandals

Best R&B/Soul Band/Act:
1.) Nickel City Pimp Choir
2.) White Chocolate
3.) Billy McEwen and The Soul Invaders
All WNY Radio: Nickel City Pimp Choir
Cory Perla of ArtVoice: Johnal

Best Instrumental Band:
1.) Lazlo Hollyfeld
2.) Chloroform
3.) The Slyboots Drum Ensemble
All WNY Radio: Chloroform
Chelsea O. of Alt Buffalo: Ould Pound

Best Classic Rock Cover Band:
1.) Widowmaker
2.) That 80's Hair Band
3.) Silver Xtreme
All WNY Radio: Hair Nation

Best 90's/Modern Cover Band:
1.) Hotel Bravo
2.) Passionworks
3.) Stalking Jenna
All WNY Radio: Hotel Bravo
Chelsea O. of Alt Buffalo: Kurt and The Loders

Best Tribute Band:
1.) The Dreaming Tree (Dave Matthews Band)
2.) Metal Militia (Metallica)
3.) The Strictly Hip
All WNY Radio: Any Colour Of Floyd (Pink Floyd)

Individual Awards:

Best DJ:
1.) Tom Tiberi
2.) Mike Setlock
3.) DJ Vixxen
All WNY Radio: Dub'L Forte
Cory Perla of ArtVoice: Paul Kuenzi

Best Studio Recording/Mixer:
1.) Doug White (Watchmen Studios)
2.) Nick Borgosz (World Of Noise Recording Studios)
3.) Michael Hatalak (GCR Audio)
All WNY Radio: Doug White (Watchmen Studios)
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Greg Sterlace (Pumpkin Patch Studios)

Best Sound Guy/Business:
1.) Joe Tall
2.) Dave Guilford of Ripe Audio
3.) Greg Burt of The Forvm
All WNY Radio: D2 Sound & Lighting Co.
Cory Perla of ArtVoice: Kenny Mags
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Griffin Brady of Buffalo Iron Works

Best Promoter:
1.) Dave Buffamonte
2.) Greg Burt (For The Music Productions)
3.) Dennis Ferry (After Dark Presents)
All WNY Radio: Greg Burt (For The Music Productions)
Cory Perla of ArtVoice: Dennis Ferry (After Dark Presents)
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Keely Guigliano

Best Photographer:
1.) Eugene Kennedy (Legacy Music Group)
2.) Jeff Kress (JK Media)
3.) Markenzy Cesar
All WNY Radio: Lee Hoffman
Cory Perla of ArtVoice: William Smyers
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Candance Camuglia

Best Guitarist:
1.) Dominic Hannon (Improbable Cause)
2.) Tommy Z
3.) Drew Azzinaro (Rod Horning Project/Little Mountain Band/ Fredtown Stompers)
All WNY Radio: Chris Benbenek (Super Killer Robots)
Cory Perla of ArtVoice: Sonny Baker
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Nick Randall (The Etchings)

Best Guitar Duo:
1.) Jamie Holka & Bruce Wojick
2.) Dan Commaroto & Christopher Moran (Metal Militia)
3.) Joey & Tommy (90 West)
All WNY Radio: Jamie Holka & Bruce Wojick

Best Rhythm Section:
1.) Daryl & Jake (Skinbound)
2.) Jared Greer & Nate Anderson (The Hypnic Jerks)
3.) Mark Hiser & Ron Rocco (Carrie G & The Runaways)
All WNY Radio: Augustine Brand & Kenny Brand (A.K.A./Ish Kabibble)
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Alex Mersinger & Joey Rambell (Brimstone Blondes)

Best Bassist:
1.) Phil Wolosyzn (Naughty Dawg/One Night Stand)
2.) Philly B (Surrender Reality)
3.) Eric Cragg (Necktie Tourniquet/The Freeeek)
Cory Perla of ArtVoice: Eural Irving (The Heavenly Chillbillies)
All WNY Radio: Eric Cragg (Necktie Tourniquet/The Freeeek)

Best Drummer/Percussionist:
1.) Jake "JJ King" Klimchuk (Skinbound)
2.) Steve MacIver (90 West)
3.) Jamie Ervay (Led By The Blind)
All WNY Radio: Nathan Gambino (Contender)

Best Original Male Pop/Indie Vocalist:
1.) Aaron Smith
2.) Bob Fera (Bob Fera & The Significant Others)
3.) Paul Vercillo (Twin Lions)
All WNY Radio: Jim Candytree (Whiskey Reverb/Super Killer Robots)
Cory Perla of ArtVoice: Brandon Barry (The Albrights)
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Justin Smith (Aircraft)

Best Male Rock/Metal Vocalist:
1.) Josh Szary (The Daydream Chronicles)
2.) Steve Lamkin (240 North)
3.) Josh Klein (Pollock)
All WNY Radio: Freeeek (The Freeeek)

Best Female Vocalist:
1.) Rosie Lorenti (Billy Draws Two)
2.) Lydia Macaluso (The Hypnic Jerks)
3.) Jennifer Manganiello (Necktie Tourniquet)
All WNY Radio: Megan Brown (Dirty Smile/Whiskey Reverb)
Cory Perla of ArtVoice: Amanda Markovich-rabb (Randle & The Late Night Scandals)
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: Irene Rekhviashvill (Alpha Hopper)

Best Cover Vocalist:
1.) Lyana Macaluso (The Hypnic Jerks)
2.) Holly Marie (90 West)
3.) Pat Terry
All WNY Radio: Zak Ward (Kurt & The Loders)

Best Keyboard/Synth Player:
1.) Frank (Skinbound)
2.) James Terhune (The Hypnic Jerks)
3.) Jeramy (90 West)
All WNY Radio: Ben Abdallah (The Heavenly Chillbillies)

Best Instrumentalist:
1.) Peter Caroccio - Fiddle/Violin/Mandolin (Jack Mahone/Chris Squier Band)
2.) Mike D - Cajon (The Other Band)
3.) John Hart - Accordion/Mandolin/Tin Whistle (Jack Mahone)
All WNY Radio: Kim Mason [Sax] (Randle & The Late-Night Scandals)

Business/Other Awards:

Most Dedicated Fan:
1.) Tracy Macaluso (of The Hypnic Jerks)
2.) Rambling Rose
3.) "Diamond" Dave from Niagara Falls
All WNY Radio: Monica (Whiskey Reverb)

Best Venue:
1.) Sportsman's Tavern
2.) Howdy's
3.) The Town Ballroom
All WNY Radio: The Forvm
Cory Perla of ArtVoice: Town Ballroom
Brandon Schlia of Steak & Cake Records: The Glitterbox

Best Open Mic:
1.) Ashker's Juice Bar (hosted by: Aaron Sutton)
2.) Nietzsche's
3.) The Wagon Wheel
All WNY Radio: Nietzsche's

Best Promotion/Booking Company:
1.) Backstage Productions
2.) After Dark Entertainment
3.) Buffalo Music & Art (BMA) Productions
All WNY Radio: Shaken' Stylus

Best Music Festival:
1.) Music Is Art
2.) Exposure Concert
3.) BCC Winterfest/Summerfest
All WNY Radio: Niagara Falls Music & Art Festival
Cory Perla of ArtVoice: Music Is Art

Best Recording Studio:
1.) Watchmen Studios
2.) GCR Audio
3.) The Music Lab
All WNY Radio: GCR Audio
Cory Perla of ArtVoice: GCR Audio

Best Music Equipment Shop:
1.) Buffalo Drum Outlet
2.) Guitar Center
3.) The Guitar Factory
All WNY Radio: Allentown Music
Cory Perla of ArtVoice: Allentown Music

Best Local Radio Podcast/Show:
1.) The Thomas Loop
2.) Edge Underground w/ Steve K
3.) The Saturday Night Blues Show w/ Pat Feldballe (WBFO 88.7)
All WNY Radio: Edge Underground w/ Steve K

2014 All WNY Music Awards Winners listed Alphabetically:

1980 Something (Metal Band - #2)
240 North - Steve Lamkin (Male Rock/Metal Vocalist - #2)
90 West - Holly Marie (Cover Vocalist - #2)
90 West - Jeramy (Keyboard Player - #3)
90 West - Joey & Tommy (Guitar Duo - #3)
90 West - Steve MacIver (Drummer - #2)
90 West (Country Band - #2)
A Hotel Nourishing (Indie Band – Steak & Cake)
A.K.A./Ish Kabibble - Augustine Brand & Kenny Brand (Rhythm Section – All WNY Radio)
Aaron Smith (Male Pop Vocalist - #1)
Adam Bronstein's TRIOD (Jazz Band – All WNY Radio)
Adam's Acoustic Project (Acoustic Duo/Trio - #1)
After Dark Entertainment (Promotion/Booking Company - #2)
Aircraft (Indie Band – All WNY Radio)
Albert The Fish (Contemporary Pop Band – Alt Buffalo
Alex Berkley (Folk Band – Steak & Cake)
All WNY Radio: Edge Underground w/ Steve K (Radio Show/Podcast – All WNY Radio)
Allentown Music (Music Equipment Shop – All WNY Radio)
Allentown Music (Music Equipment Shop – ArtVoice)
Alpha Hopper - Irene Rekhviashvill (Female Vocalist – Steak & Cake)
Any Colour Of Floyd (Pink Floyd) (Tribute Band – All WNY Radio)
Apneah (Hip Hop/Rap - #3)
Aqueous (Jam/Groove Band – All WNY Radio)
Art Lakewood/Painbodies (Electronic Band – ArtVoice)
Ashker's Juice Bar (hosted by: Aaron Sutton) (Best Open Mic - #1)
Avidd (Contemporary Pop Band - #3)
B.A.M. Trio (Jazz Band – Steak & Cake)
Backstage Productions (Promotion/Booking Company - #1)
BCC Winterfest/Summerfest (Music Festival - #3)
Bigg Rich (Hip Hop/Rap - #2)
Billy Draws Two - Rosie Lorenti (Female Vocalist - #1)
Billy Draws Two (Pop-Rock/Pop-Punk Band - #1)
Billy McEwen and The Soul Invaders (R&B/Soul Band - #3)
Bob Fera & The Significant Others (New Band - #3)
Bob Fera (Bob Fera & The Significant Others) (Male Pop Vocalist - #2)
Brandon Barry (The Albrights) (Male Pop Vocalist – ArtVoice)
Brimstone Blondes - Alex Mersinger & Joey Rambell (Rhythm Section – Steak & Cake)
B-Side Basterds (Ska Band - #1)
Buffalo Drum Outlet (Music Equipment Shop - #1)
Buffalo Hot Jazz Revival (Jazz Band - #3)
Buffalo Music & Art (BMA) Productions (Promotion/Booking Company - #3)
Candance Camuglia (Photographer – Steak & Cake)
Carrie G & The Runaways - Mark Hiser & Ron Rocco (Rhythm Section - #3)
Carrie G And The Runaways (New Band - #2)
Casey Bolles (Solo – All WNY Radio)
Chicago Blues Connection (Blues Band - #2)
Chloroform (Instrumental Band - #2)
Chloroform (Instrumental Band – All WNY Radio)
Chuckie Campbell (Hip Hop/Rap - #1)
Chuckie Campbell (New Band - #1)
Circus Grenade (Hardcore Band – All WNY Radio)
Clare Sweeney & Laith Al-Khalidi (Acoustic Duo – All WNY Radio)
Claymore (Hardcore Band - #1)
Contempt Creates A Killer (Metalcore Band - #1)
Contender - Nathan Gambino (Drummer – All WNY Radio)
Crows & Jays (Folk Band - #2)
D2 Sound & Lighting Co. (Sound Guy – All WNY Radio)
Dave Buffamonte (Promoter - #1)
Dave Guilford of Ripe Audio (Sound Guy - #2)
Dennis Ferry (After Dark Presents) (Promoter - #3)
Dennis Ferry (After Dark Presents) (Promoter – ArtVoice)
Diamond Dave from Niagara Falls (Most Dedicated Fan - #3)
Diceros (Metalcore Band - #3)
Diceros (Metalcore Band – All WNY Radio)
Digital Afterlife (Electronic Band - #1)
Dirty Smile (Rock Band – All WNY Radio)
Dirty Smile/Whiskey Reverb - Megan Brown (Female Vocalist – All WNY Radio)
DJ Vixxen (DJ - #3)
Dotsun Moon (Electronic Band – All WNY Radio)
Doug White (Watchmen Studios) (Studio Mixer - #1)
Doug White (Watchmen Studios) (Studio Mixer – All WNY Radio)
Dub'L Forte (DJ – All WNY Radio)
Edge Underground w/ Steve K (Radio Show/Podcast - #2)
Electric Church (Blues Band – All WNY Radio)
Erin Sydney Welsh (Acoustic - #3)
Erin Sydney Welsh (Acoustic – All WNY Radio)
Eugene Kennedy (Legacy Music Group) (Photographer - #1)
Exposure Concert (Music Festival - #2)
Folkfaces (Folk Band - #1)
Folkfaces (Folk Band – All WNY Radio)
Fredtown Stompers (Jazz Band - #2)
Funktional Flow (Jam/Groove Band - #3)
Funktional Flow (Jam/Groove Band – Alt Buffalo)
Funktional Flow (Jam/Groove Band – ArtVoice)
GCR Audio (Recording Studio - #2)
GCR Audio (Recording Studio – All WNY Radio)
GCR Audio (Recording Studio – ArtVoice)
Grace Stumberg & Mike Petrino (Acoustic Duo/Trio - #3)
Grace Stumberg (Solo - #3)
Grace Stumberg (Solo – Alt Buffalo)
Grave Descent (Death Metal Band - #3)
Greg Burt (For The Music Productions) (Promoter - #2)
Greg Burt (For The Music Productions) (Promoter – All WNY Radio)
Greg Burt of The Forvm (Sound Guy - #3)
Greg Sterlace (Pumpkin Patch Studios) (Studio Mixer – Steak & Cake)
Griffin Brady of Buffalo Iron Works (Sound Guy – Steak & Cake)
Guitar Center (Music Equipment Shop - #2)
Gutted Alive (Death Metal Band - #2)
Hair Nation (Classic Rock Cover Band – All WNY Radio)
Hellcannon (Death Metal Band – All WNY Radio)
Honest Sleep (Hardcore Band - #2)
Hot Tip (Punk Band – Steak & Cake)
Hotel Bravo (Modern Cover Band - #1)
Hotel Bravo (Modern Cover Band – All WNY Radio)
Howdy's (Best Venue - #2)
Hussalonia (Solo – Steak & Cake)
I Was The Scarecrow (Indie Band – ArtVoice)
I'm From The Government And I'm Here To Help (New Band – All WNY Radio)
Improbable Cause – Dominic Hannon (Guitarist - #1)
Jack Mahone - John Hart - Accordion/Mandolin/Tin Whistle (Instrumentalist - #3)
Jack Mahone/Chris Squier Band - Peter Caroccio - Fiddle/Violin/Mandolin (Instrumentalist - #1)
Jack Toft (Hip Hop/Rap – All WNY Radio)
Jamie Holka & Bruce Wojick (Guitar Duo - #1)
Jamie Holka & Bruce Wojick (Guitar Duo – All WNY Radio)
JB Aaron (Country Band - #3)
Jeff Kress (JK Media) (Photographer - #2)
Jim Candytree (Whiskey Reverb/Super Killer Robots) (Male Pop Vocalist – All WNY Radio)
Joe Tall (Sound Guy - #1)
Johnal (R&B/Soul Band - ArtVoice
Johnny Revolting (Punk Band – All WNY Radio)
Justin Smith (Aircraft) (Male Pop Vocalist – Steak & Cake)
Keely Guigliano (Promoter – Steak & Cake)
Kenny Mags (Sound Guy – ArtVoice)
Kurt & The Loders - Zak Ward (Cover Vocalist – All WNY Radio)
Kurt and The Loders (Modern Cover Band – Alt Buffalo)
Ladies First Jazz (Jazz Band - #1)
Lancer (Punk Band - #3)
Lazlo Hollyfeld (Instrumental Band - #1)
Led By The Blind - Jamie Ervay (Drummer - #3)
Lee Hoffman (Photographer – All WNY Radio)
Lesionread (Electronic Band – Steak & Cake)
Like A Parrot (Indie Band - #3)
Like A Parrot (New Band – ArtVoice)
Malarchuk (Hardcore Band – Steak & Cake)
Mallwalkers (Punk Band – ArtVoice)
Mallwalkers (Punk Band – BuffaloBlog)
Markenzy Cesar (Photographer - #3)
Metal Militia - Dan Commaroto & Christopher Moran (Guitar Duo - #2)
Metal Militia (Metallica) (Tribute Band - #2)
Michael Hatalak (GCR Audio) (Studio Mixer - #3)
Mike Setlock (DJ - #2)
Monica (Whiskey Reverb) (Most Dedicated Fan – All WNY Radio)
Murder City Outlaws (Punk Band - #1)
Music Is Art (Music Festival - #1)
Music Is Art (Music Festival – ArtVoice)
My City, My Secret (Metalcore Band - #2)
Naughty Dawg/One Night Stand - Phil Wolosyzn (Bassist - #1)
Necktie Tourniquet - Jennifer Manganiello (Female Vocalist - #3)
Necktie Tourniquet/The Freeeek - Eric Cragg (Bassist - #3)
Necktie Tourniquet/The Freeeek - Eric Cragg (Bassist – All WNY Radio)
Nelson Starr & The Benjamins (Rock Band - #3)
Newish Star (New Band – Steak & Cake)
Niagara Falls Music & Art Festival (Music Festival – All WNY Radio)
Nick Borgosz (World Of Noise Recording Studios) (Studio Mixer - #2)
Nickel City Pimp Choir (R&B/Soul Band - #1)
Nickel City Pimp Choir (R&B/Soul Band – All WNY Radio)
Nietzsche's (Best Open Mic - #2)
Nietzsche's (Best Open Mic – All WNY Radio)
No Vacancy (Contemporary Pop Band - #2)
Ould Pound (Instrumental Band – Alt Buffalo)
Passionworks (Modern Cover Band - #2)
Pat Terry (Cover Vocalist - #3)
Paul Kuenzi (DJ – ArtVoice)
Paul Vercillo (Twin Lions) (Male Pop Vocalist - #3)
Pentimento (Punk Band - #2)
Pine Fever (Folk Band – ArtVoice)
Pissing Match (Hardcore Band - #3)
Pollock - Josh Klein (Male Rock/Metal Vocalist - #3)
Psychedelic Dragons (Jam/Groove Band - #2)
RADA RADA (Hip Hop/Rap – Alt Buffalo)
Radarada (New Band – BuffaBlog)
Rambling Rose (Most Dedicated Fan - #2)
Randle & The Late Night Scandals - Amanda Markovich-rabb (Female Vocalist – ArtVoice)
Randle & The Late-Night Scandals - Kim Mason [Sax] (Instrumentalist – All WNY Radio)
Randle & The Late-Night Scandals (Blues Band – Alt Buffalo)
Rod Horning Project/Little Mountain Band/ Fredtown Stompers - Drew Azzinaro (Guitarist - #2)
Savannah King (Acoustic – Alt Buffalo)
Shaken' Stylus (Promotion/Booking Company – All WNY Radio)
Shawn Duchscherer & The Other Band (Acoustic - #1)
Shawn Duchscherer (Solo - #2)
Sic Sin (Metal Band - #3)
Siegewyrm (Death Metal Band - #1)
Silver Xtreme (Classic Rock Cover Band - #3)
Skinbound - Daryl & Jake (Rhythm Section - #1)
Skinbound - Frank (Keyboard Player - #1)
Skinbound - Jake "JJ King" Klimchuk (Drummer - #1)
Skinbound (Metal Band - #1)
Smart House (Electronic Band – BuffaBlog)
Sonny Baker (Guitarist – ArtVoice)
Soul Butchers (Country Band – Steak & Cake)
Space Junk (Electronic Band - #3)
Sportsman's Tavern (Best Venue - #1)
Stalking Jenna (Modern Cover Band - #3)
Super Killer Robots - Chris Benbenek (Guitarist – All WNY Radio)
Surrender Reality - Philly B (Bassist - #2)
That 80's Hair Band (Classic Rock Cover Band - #2)
The Albrights (Rock Band – ArtVoice)
The Black & Blues Band (Blues Band - #3)
The Daydream Chronicles - Josh Szary (Male Rock/Metal Vocalist - #1)
The Daydream Chronicles (Rock Band - #2)
The Dreaming Tree (Dave Matthews Band) (Tribute Band - #1)
The Etchings - Nick Randall (Guitarist – Steak & Cake)
The Forvm (Best Venue – All WNY Radio)
The Freeeek - Freeeek (Male Rock/Metal Vocalist – All WNY Radio)
The Gentleman's Quarrel (Indie Band - #1)
The Glitterbox (Best Venue – Steak & Cake)
The Guitar Factory (Music Equipment Shop - #3)
The Heavenly Chillbillies - Ben Abdallah (Keyboard Player – All WNY Radio)
The Heavenly Chillbillies - Eural Irving (Bassist – ArtVoice)
The Hootn'anges (Country Band - #1)
The Hypnic Jerks - James Terhune (Keyboard Player - #2)
The Hypnic Jerks - Jared Greer & Nate Anderson (Rhythm Section - #2)
The Hypnic Jerks - Lyana Macaluso (Cover Vocalist - #1)
The Hypnic Jerks - Lydia Macaluso (Female Vocalist - #2)
The Hypnic Jerks - Tracy Macaluso (Most Dedicated Fan - #1)
The Hypnic Jerks (Contemporary Pop Band - #1)
The Hypnic Jerks (Pop-Rock/Pop-Punk Band - #2)
The Hypnic Jerks (Pop-Rock/Pop-PunkBand – Alt Buffalo)
The Irving Klaws (Punk Band – Alt Buffalo)
The Long Cold Dark (Metal Band – All WNY Radio)
The Music Lab (Recording Studio - #3)
The Naturalists (Rock Band – Steak & Cake)
The Observers (Folk Band – Alt Buffalo)
The Odd Times (Rock Band – Alt Buffalo)
The Other Band - Mike D - Cajon (Instrumentalist - #2)
The Other Band (Acoustic Duo/Trio - #2)
The Saturday Night Blues Show w/ Pat Feldballe (WBFO 88.7) (Radio Show/Podcast - #3)
The Skiffle Minstrels (Country Band – All WNY Radio)
The Slyboots Drum Ensemble (Instrumental Band - #3)
The Strictly Hip (Tribute Band - #3)
The Thomas Loop (Radio Show/Podcast - #1)
The Tins (Contemporary Pop Band – All WNY Radio)
The Town Ballroom (Best Venue - #3)
The Wagon Wheel (Best Open Mic - #3)
Third Realm (Electronic Band - #2)
Those Idiots (Ska Band - #2)
Timbre Land Whiskey Band (Folk Band - #3)
Tom Bender (Solo - #1)
Tom Tiberi (DJ - #1)
Tommy Z (Bluesa Band - #1)
Tommy Z (Guitarist - #2)
Town Ballroom (Best Venue – ArtVoice)
Vision Reset (Rock Band - #1)
Wacko Fest (Indie Band - #2)
Watchmen Studios (Recording Studio - #1)
Whiskey Reverb (Jam/Groove Band - #1)
White Chocolate (R&B/Soul Band - #2)
Widowmaker (Classic Rock Cover Band - #1)
Wild Card (Ska Band - #3)
Wild Card (Ska Band – All WNY Radio)
William Smyers (Photographer – ArtVoice)
Wolf (Acoustic - #2)
Worse Than Yesterday (Pop-Rock/Pop-Punk Band - #3)
Worse Than Yesterday (Pop-Rock/Pop-Punk Band – All WNY Radio)
Zeis and The Muckrakers (New Band – Alt Buffalo)

0 comments :

© 2011-2014 All WNY News. Designed by Bloggertheme9. Powered By Blogger | Published By Blogger Templates .