Subscribe by email

2015 Winners

Best Lyrics In A Song

  1. Skyepilot - "He Said I Said"
  2. Patrick Jaouen
  3. High Horse - "Sweet Baby Jane"
Best Composition Of A Song
  1. High Horse - "Clarissa"
  2. Chris Squier - "A Million Parts of a Million Stars"
  3. Digital Afterlife - "Amount"
Best Rendition Of A Cover Song
  1. Digital Afterlife - "Enjoy the Silence"
  2. High Horse - "Use Me"
  3. The Other Band - "Invention 13"
Best Acoustic Act/Band
  1. Shawn Duchscherer & The Other Band
  2. Jamie Holka
  3. Bittersweet Acoustic
Best Solo Act/Project
  1.  Shawn duchscherer 
  2.  Patrick Jaouen 
  3.  Tom Bender 
Best New Band/Artist
  1. Lost Like Lions
  2. Twin Lions
  3. Man bear pig
Best Jam/Groove Band
  1. High Horse
  2. Aqueous
  3. Sudden Urge
Best Punk Band
  1.  One Way Terror
  2.  Throw Away
Best Post-Hardcore/Metalcore Band
  1. Diceros 
  2. Scenery with Solace 
  3. Contempt Creates A Killer
Best Hardcore/Death Metal Band
  1. Darkapathy
  2. One Way Terror
Best Metal Band
  1. Hair Nation
  2. I'm From The Government And I'm Here To Help
  3. Super Killer Robots
Best Rock Band
  1. High Horse
  2. Steelhorse
  3. DDT
Best Indie/Alternative Band
  1. Chris Squier Band 
  2. Difecta
  3. City Streets
Best Ska Band
  1. B-Side Basterds
  2. Reggie Childs
Best Pop-Punk/Pop-Rock Band
  1. The Traditional
  2. 3 hour power shower
  3. The Home Crowd
Best Contemporary Pop Band
  1. Austin Nova
  2. K-Ride
Best Electronic Band/Act
  1. Digital Afterlife
  2. Smart House
  3. BlurrAngels
Best Hip-Hop/Rap Performer/Group
  1. AJ - Whiskey Reverb
  2. MC ZiLL
  3. DeeZ 716
Best Country Band/Act
  1. 90 West
  2. JB Aaron
  3. Wasted Whiskey
Best Folk Band/Act
  1. Shawn Duchscherer & The Other Band
  2. Patrick Jaouen 
  3. Folkfaces
Best Jazz Band/Act
  1. Ralph Fava Trio
  2. Gravy
  3. Felski Trio
Best Blues Band/Act
  1. Mick Hayes Band
  2. Jony James
  3. Hayden Fogle and the Ambassadors
Best R&B/Soul Artist/Band
  1.  Verse
Best Instrumental Band
  1. Lazlo Hollyfeld 
  2. The Chicago Authority
  3. Ralph Fava Trio
Best Classic Rock Cover Band
  1. Fat Brat 
  2. High Horse
  3. Steelhorse
Best 90's/Modern Cover Band
  1. Hotel Bravo
  2. Counterfeit
  3. Wide Right 
Best Tribute Act
  1. Metal Militia (Metallica) 
  2. What the Beck
  3. Out on the Tiles
Best/Most Passionate Groupies/Fan
  1. 90 West 
  2. Rag Family, Whisky Reverb 
  3. Metal Militia (Metallica)
Best Live Show (Stage Presence)
  1. Whiskey Reverb 
  2. Super Killer Robots
  3. Metal Militia (Metallica)
Most Original Act
  1. Whiskey Reverb 
  2. Ed Koban Group
  3. Super Killer Robots
EP of the Year
  1. Patrick Jaouen  
  2. Zak Ward 
  3. Dirty Smile - Love Songs for the Damned Vol 1 
Album of the Year
  1. Patrick Jaouen
  2. Finality Complex - We Are Robots
  3. Chris Squier - Hail Ye Sinners 
Saddest to See Go
  1. Suckerpunch
  2. Dive House Union
  3. B-Side Bastards
Best DJ
  1. Mike Setlock
  2. Michael Krisch 
  3. DJ Joe Serious
Best Composer
  1. Steve Urge
  2. Paul Burt (DJEKS) of Digital Afterlife and The Finality Complex 
  3. Razbaque Dirge
Best Studio/Recording Mixer
  1. Sonic Farm Studio
  2. Watchmen studios
  3. GCR Audio
Best Sound Guy/Business
  1. Matt Garcia
  2. Greg Burt of The Forvm
  3. Dave Guilford of ripe audio 
Best Promoter
  1. Greg Burt of For The Music Productions 
  2. Dave Buffamonti
  3. AfterDark
Best Concert/Press Photographer
  1. Heather Bellini 
  2. Daniel J Ruggiero
  3. buffalo fm 
Best Guitarist
  1. Bob Wilczak (Fat Brat)
  2. Shawn Duchscherer 
  3. Johnny Roxx 1980 Something
Best Guitar Duo
  1. Ken & Bob Wilczak (Fat Brat)
  2. Jamie Holka & Bruce Wojick
  3. Mike Gantzer & Dave loss of Aqueous
Best Rhythm Section (Bass & Drums)
  1. 1980 Something 
  2. Dan McPartlan & Mike Duchscherer
  3. Todd Langworthy & Bob Bardo (DDT) 
Best Bassist
  1. Eli Porter
  2. Chris Kingston (Metal Militia)
  3. Dan Mcpartlan 
Best Drummer/Percussionist
  1. Jake (JJ King) Klimchuk
  2. Steve Urge
  3. Leo Gastle (1980 Something)
Best Lyricist
  1. Edward Schbauer 
  2. Patrick Jaouen
  3. Pete Vogt 
Best Original Male Pop/Indie Vocalist
  1. Patrick Jaouen
  2. Mike Zogaria
  3. Austin Nova
Best Original Male Rock/Metal Vocalist
  1. Pete Vogt 
  2. Edward Schbauer 
  3. Jammer Corbin (DDT)
Best Original Female Vocalist (Pop/Indie/Rock/Metal)
  1. Grace Stumberg 
  2. Megan Brown
  3. Katie Ann 
Best Cover Vocalist (Any Genre)
  1. Edward Schbauer
  2. Pete Vogt
  3. Jammer Corbin (DDT)
Best Keyboard/Synth Player
  1. Ed Berowski 
  2. Paul Burt of Digital Afterlife 
  3. Katie Ann 
Best Instrumentalist
  1. Mike Duchscherer 
  2. Lazlo Hollyfeld 
  3. Jay Mohnihan
Best Venue
  1. Buffalo Iron Works
  2. Backstage Pub
  3. Lovin Cup 
Best Open Mic
  1. Lovin Cup
  2. Wagon Wheel
  3. Tudor Lounge
Best Promotion/Booking Company
  1. For The Music Productions
  2. After Dark Events
  3. Backstage Productions
Best Music Festival
  1. Music is Art
  2. Buffalove Music Festival 
  3. Night Lights Music Festival 
Best Recording Studio
  1. Sonic Farm Studio
  2. GCR Audio
  3. Watchmen studios
Best Record Label
  1. Code Red Global
Best Record Store
  1. Record Theater
  2. Vinyl Outlet 
  3. Spiral Scratch
Best Place To Get T-Shirts/Band Accessories
  1. The Other Print Shop
Best Music Equipment Shop
  1. Guitar Factory
  2. Lockport music center
  3. Allentown Music
Best Local Radio/Podcast Show
  1. All WNY Radio
  2. Open Tunings with Scott Regan
  3. Noah's Ark on All WNY Radio

0 comments :

© 2011-2014 All WNY News. Designed by Bloggertheme9. Powered By Blogger | Published By Blogger Templates .